На сайті Мінсоцполітики розміщено для обговорення проект закону під гучною назвою “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення прав працівників та протидії застосуванню незадекларованої праці”….
Судячи з назви ініціатива шикарна: захист прав працівників і т.д. Проте, якщо уважно прочитати даний проект, то починаешь розуміти що до посилення захисту прав працівників та протидії застосуванню незадекларовної праці, опублікований текст немає жодного відношення, а направлений скоріше на знищення певної частини підприємців, і як наслідок переходу в тінь значної частини працездатного населення.
Отже, суть даного законопроекту зводиться до того що пропонується ввести таке поняття, як ознаки наявності трудових відносин.
На думку авторів законопроекту такими ознаками є:
Особа, яка виконує роботу (надає послуги), що має три і більше ознак наявності трудових відносин, без укладення трудового договору, може звернутися до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, для встановлення факту наявності трудових відносин.
Факт наявності трудових відносин встановлюється посадовою особою центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, та його територіальних органів, яка має повноваження державного інспектора праці, за результатами здійснення заходів державного контролю.
Факт наявності трудових відносин може встановлюватися в судовому порядку. Обов’язок доказування відсутності трудових відносин покладається на відповідача.
До відносин, які визнано трудовими, застосовуються норми цього Кодексу з дня початку виконання працівником роботи, що встановлений судом або посадовою особою центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, та його територіальних органів, яка має повноваження державного інспектора праці.
У разі встановлення факту наявності трудових відносин працівник і роботодавець зобов’язані укласти трудовий договір.
Я думаю далі можна не продовжувати, всі і так все зрозуміли. У разі прийняття цього шедевру на будь-яке піждприємство що має у контрагентах ФОПів 3-ї групи прибіжать (або навіть і не прибіжать а просто сидячи в кабінеті) інспектори праці…, наваяють акти про наявність трудових відносин, випишуть штрафи і гордо відрапортують про те як розкрили вселенський заговір і як захистили права працівників, які їх ніхто і не просив захищати.
І поки всі дивуються навіщо таке робити, і яке все це має відношення до захисту прав працівників, і чим ми ФОПи, так не вгодили Мінсоціполітики варто прочитати документ який йде додатком до даного законопректу, який чітко роз’яснює яку ціль переслідує Мінсоцполітики.
Отже, очікуваним результатом від прийняття такого законопроекту є:
Готуємось до чергових наїздів на бізнес. Як то кажуть: “Дякуємо що попередили!”…
Надія Вороницька-Гайдак
Адвокат, керуючий партнер
Femida Legal Association