ХТО ТАКА Феміда

Феміда  (Теміда) – давньогрецька богиня правосуддя, законності і порядку. Вона була дочкою бога неба Урана та богині землі Геї, першою дружиною Зевса.

Древньогрецькі міфи стверджують, що Зевс вершив правосуддя у присутності Феміди. Вона була його порадницею і наглядала за тим, аби ні люди, ні боги не порушували законів. Феміду називали рятівницею і покровителькою пригноблених. Вважалось, що лише одна її присутність вносить в народні маси дух справедливості й добра. Феміда ніколи не суперечить Зевсу та оголошує його рішення. Стоїть Феміда завжди по праву руку від Зевса.

Феміда стала загальновизнаним символом правосуддя. Богиню зображували на емблемах, а її статуї прикращали будинки, в яких знаходились суди та інші органи юстиції.

Феміда як давньогрецька богиня мала й «сестру» – давньоримську богиню Юстицію, культ якої існував у Римі за часів імператора Тиберія. Обидві богині були одягнені в мантії – урочисте ритуальне вбрання, призначене для здійснення певної церемонії, в даному випадку – правосуддя. Мантія прикривала цивільне вбрання, яке було доречне лише для мирських справ.

У лівій руці богині правосуддя тримають терези, давній символ міри справедливості. Саме на терезах правосуддя змагається добро і зло, провина і невинуватість. У правій руці богині тримають меч – символ відплати.

Богиню зображують по-різному: з мечем вгору і з мечем вниз. Меч вістрям вгору означає «волю небес», вищу справедливість, постійну готовність його застосувати. Меч вістрям вниз – символ закінченої боротьби. Але, у будь-якому разі, меч загострений з обох боків, що символізує і покарання, і перевиховання.

Той факт, що терези знаходяться ближче до серця, говорить про те, що при прийнятті рішення богиня керуться внутрішнім переконанням. А те, що меч богиня тримає у правій руці, означає, що правосуддя завжди на боці «правого діла».

У давньоримської Юстиції на очах була пов’язка як символ неупередженості. А у давньогрецької Феміди на очах повязки не було: відкритими очима вона спостерігала за тим, аби не кривдили невинних. Очі богині «зав’язали» римляни – на їх думку, пов’язка на очах мала підкреслювати той  факт, що суд не зважає на матеріальні чи соціальні відмінності між сторонами, а бере до уваги лише факти, вислуховуючи обидві сторони на рівні.

Правосуддя не бачить різниці між людьми, воно визнає лише істину.

клієнти