Чи варто платити податки, якщо ВАМ повернули борг????

Хто з нас не давав в борг? Напевно мало знайдеться людей які не брали чи не давали гроші в борг знайомим, друзям, родичам тощо… Інколи нам ці борги нам навіть повертали. І жодного разу в голові не промайнула думка про те, що своїй кровно зароблені і з яких уже сплачено всі податки гроші, требі знову обкласти податком… Ви не думали, а ось податкова подумала а чому б і ні, а може не варто вже ж ніби заплатили??????

Так потрібно чи не потрібно платити податок якщо Ви дали в борг 100 грн. і через 2-3 місяці ці ж самі 100 грн. Вам повернули? Кого така ситуація стосується, кому так сказати пощастило стати плацдармом для «експериментів» з боку податкового органу. Отже….

Поки що, податкова «експериментує» з ФОПами, які є платником єдиного податку. А суть даного «експерименту» полягає в тому що використовуючи прогалини українського податкового законодавства податковий орган озвучив дві абсолютно протилежні позиції щодо питання «Чи повинен ФОП – платник єдиного податку включити до свого доходу суму повернутої йому фінансової допомоги, що раніше їм надавалась?»

пп1 п. 292.1. ст. 292 Податкового кодексу України зазначає, що доходом платника єдиного податку є:  для фізичної особи – підприємця – дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 цієї статті. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Ця ж сама стаття, а саме п. 292.11 ст. 292 все цього ж Податкового кодексу зазначає, що до складу доходу, визначеного цією статтею, не включаються: суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, та суми кредитів.

 Фактично таке формулювання дозволяє по різному трактувати питання щодо того, чи повинен ФОП – платник єдиного податку включити до свого доходу суму повернутої його фінансової допомоги, що раніше їм надавалась. Недосконалість даної статті дозволяє нашим податковим органам трактувати її на свій лад, який чомусь завжди направлений на те аби змусити платників податку заплатити якомога більше…

 Єдина база податкових знань містить питання: Чи включається до доходу ФОП – платника ЄП сума повернутої йому фінансової допомоги, що раніше надавалася таким платником?

Відповідь:  Відповідно до пп.1 п.292.1 ст.292 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) доходом платника єдиного податку для фізичної особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п.292.3 цієї статті. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

У п.292.11 ст.292 ПКУ наведено перелік коштів, які не включаються до складу доходу платників єдиного податку.

Зокрема, до складу доходу не включаються суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання (пп.3 п.292.11 ст.292 ПКУ).

Вимоги пп.3 п.292.11 ст.292 ПКУ поширюється на платників єдиного податку, які залучають кошти інших суб’єктів господарювання. (звертаю окрему увагу що даного абзацу в статті немає, чому податкова вирішила обмежити дію даної статті залишається відкритим)

Отже, сума коштів, що повертаються позичальником, включаються до доходу фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку, який раніше надавав такі кошти як поворотну фінансову допомогу, оскільки такі кошти не враховані у п.292.11 ст.292 ПКУ.

З базою податкових знань розібрались… ФОП повинен заплатити!!!!

Тепер прочитаємо Листи податкової, і що ж ми бачимо: ЛИСТ Державної податкової служби України від 11.02.2013 року № 1990/6/17-1216, зазначає, що доходом платника єдиного податку фізичної особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій), матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 статті 292 Кодексу. При цьому в дохід не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності (п. 292.1 ст. 292 Кодексу).

Згідно з п. 292.11 ст. 292 Кодексу наведено перелік засобів, які не включаються до складу доходу платників єдиного податку.

Зокрема, пп. 3 пункту 292.11 ст. 292 Кодексу встановлено, що до складу доходу, визначеного цією статтею, не включаються суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, та суми кредитів.

Враховуючи, що поворотна фінансова допомога – це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсації у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення. Отримання поворотної фінансової допомоги не призводить до збільшення доходу платника податку відповідно до пп. 3 пункту 292.11 ст. 292 Кодексу.

Податкові наслідки такої операції мають певні особливості, зумовлені податковим статусом позикодавця і терміном повернення фінансової допомоги останньому.

В обліку особи, що зробила поворотну фінансову допомогу, податкові зобов’язання не змінюються як при її видачі, так і при її зворотному отриманні. Отже, сума повернутої поворотної фінансової допомоги не включається до доходу платника єдиного податку».

Тож і виходить що якщо читати цей ЛИСТ то суму повернутої фінансової допомоги не підлягають включенню до доходу платника єдиного податку. В принципі це логічно оскільки ФОП надає як поворотну фінансово допомогу вже грошові кошти які пройшли оподаткування, вже так називаємо «вільні від податків»… А тут податкова повторно вимагає щось сплати…

Ситуація була б дуже смішною якби не була такою катастрофічною, оскільки фактично ми маємо дві позиції які абсолютно протирічять одна одній і найгірше те що це обидві позиції податкової. А уявіть собі ситуацію, що податкова в одному регіоні читає Лист, в іншому базу податкових знань, і обидві вони «праві»…

Звичайно, ФОП може скористатись правом який йому надає Податковий кодекс України і звернутись до органу податкової служби де перебуває на обліку з офіційним запитом щодо того як він має вчинити в такій ситуації… Проте яку відповідь йому надасть податкова, яка зацікавлена в тому аби побільше зібрати податків, думаю здогадатись неважко.

На фоні такого перетягування канатів у нас як платників податку виникає цілком логічне запитання: «ХТО ВИНЕН І ЩО РОБИТИ?»… Тож приймаючи рішення про включення або не включення повернутої вам суми до свого доходу, ви ризикуєте отримати претензії від податкової або за ухилення від сплати податків (якщо не включите), або за порушення порядку ведення книги доходів та витрат та бухгалтерського обліку…

РОБИМО ВИСНОВОК: плати не плати винен будеш все рівно ТИ….

Вороницька-Гайдак Надія Олександрівна, генеральний директор Юридичного об’єднання «Феміда»

Дяченко Інна Василівна, фінансовий директор Юридичного об’єднання «Феміда»

нагороди

клієнти

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>